Przechowywanie mleka matki – praktyczne torebki

Wiele kobiet, które właśnie zostały matkami, planuje odciągać swoje mleko i zamrozić je, tak aby móc je podać w późniejszym czasie np. podczas ich nieobecności w domu. Dzięki temu dziecko może zostać nakarmione mlekiem mamy nawet wówczas, gdy ona jest poza domem. Problem odciągania i przechowywania mleka dotyczy również mam, których dzieci po urodzeniu musiały zostać na jakiś czas w szpitalu i którym mama chce dostarczać swój pokarm. Takie kobiety często zastanawiają się, w czym najlepiej przechowywać swoje mleko, tak aby nie straciło ono swoich właściwości. Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.

Sposoby na przechowywanie mleka matki

Wyróżniamy dwa główne sposoby umożliwiające przechowywanie mleka matki przez dłuższy czas. Po pierwsze, mleko matki możemy przechowywać w specjalnych pojemnikach. Są one wielokrotnego użytku i umożliwiają przechowywanie odciągniętego pokarmu w lodówce lub jego zamrażanie.

Drugim sposobem jest przechowywanie mleka w specjalnych torebkach do przechowywania pokarmu. Torebki są jednorazowe i podobnie jak pojemniczki umożliwiają przechowywanie pokarmu w lodówce i zamrażanie go.

Który sposób przechowywania pokarmu jest lepszy?

Oba sposoby przechowywania pokarmu mają swoich zwolenników. Dużo zależy też od tego, jakie ilości pokarmu chcemy przechowywać. Jeśli wystarczy nam przechowywanie niewielkiej ilości pokarmu, wystarczającej np. na jedno czy dwa karmienia, wtedy idealnie sprawdzą się pojemniczki do przechowywania pokarmu. Są one wielokrotnego użytku, po spożyciu mleka możemy je wysterylizować i wykorzystać kolejny raz.

Jeżeli natomiast chcemy zrobić większe zapasy, to pojemniczki nie będą dobrym rozwiązaniem. Musielibyśmy ich zakupić bardzo dużą ilość, co byłoby dość kosztowne, a dodatkowo pojemniczki zajęłyby dużo miejsca w naszej zamrażarce. W takiej sytuacji torebki do przechowywania pokarmu są dużo lepszym rozwiązaniem. Po pierwsze wyjdziemy na tym korzystniej cenowo. Po drugie pokarm w woreczkach zamrażamy na płasko, więc zajmie on znacznie mniej miejsca w naszej zamrażarce.

Możemy wygodnie układać woreczki na sobie, możemy zamrażać różne ilości pokarmu i woreczek będzie odpowiednio mniejszy lub większy. Dodatkowo zamrażanie pokarmu na płasko pozwala na jego szybsze schłodzenie i zamrożenie, co ogranicza rozwój bakterii. Takie mleko również rozmraża się równomiernie, dzięki czemu nie traci wartości odżywczych.