Zdrowie naszych najmłodszych jest bardzo ważne dla każdego rodzica. Niestety dzieci, z racji swojego wciąż nie do końca rozwiniętego układu immunologicznego, chorują dużo częściej niż dorośli. Kluczowe znaczenie ma tutaj dobór odpowiedniej diety, natomiast czasem będziemy musieli również posłużyć się suplementami. Ale jak wybrać odpowiednie suplementy diety dla dzieci? Warto uświadomić sobie jakich składników odżywczych dzieci najbardziej potrzebują.
Witamina D
Witamina D wspomaga odpowiedni rozwój zębów. Poza tym, dzięki swoim właściwościom umożliwia transport wapnia do kości, które w innym przypadku jest wydalane wraz z moczem. Pewna ilość tej witaminy jest przyswajana ze światła słonecznego, a część wraz z pożywieniem, natomiast warto zwiększyć jej ilość, zwłaszcza u noworodków karmionych piersią, gdyż mleko matki nie zawiera jej w swoim składzie.
Witamina B12
To witamina inaczej zwana kobalaminą, której źródłem są pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Jej niedobór może mieć negatywne skutki, zwłaszcza dla organizmu dzieci, gdyż przeciwdziała anemii, oraz wspomaga koncentrację i dobry nastrój, co jest bardzo ważne u osób w wieku szkolnym.
Witamina B5
Witamina B5, czyli kwas pantotenowy jest odpowiedzialna za regulację białek, tłuszczów i cukrów w organizmie. Do tego uczestniczy w syntezie neurotransmiterów jak dopamina i serotonina.
Kwasy omega 3
Kwasy omega 3 warto suplementować przy diecie ubogiej w produkty rybne. Są one dla organizmu bardzo ważne, ponieważ chronią układ immunologiczny, a także pozytywnie wpływają na skórę, hamując proces starzenia i przyspieszając regenerację komórek.
Suplementacja dla dzieci – kiedy nie stosować?
Kiedy powinniśmy ograniczyć suplementy diety dla dzieci? Przede wszystkim, dopóki nie zdobędziemy na ich temat odpowiedniej wiedzy. Stosowanie suplementów „na ślepo” często wręcz szkodzi dziecku. Najpopularniejszym błędem jest kupowanie suplementów „na wszystko”, które w rezultacie nie przynoszą żadnych pozytywnych skutków (to, że preparat zawiera jakieś wartości odżywcze, nie zawsze oznacza, że organizm je przyswoi). Warto kierować się tutaj zdrowym rozsądkiem i wcześniej skonsultować się z lekarzem albo dietetykiem.